Mărește poza

Liga 1, etapa 5: FC Viitorul Constanța - Astra Giurgiu 4-1

26 septembrie 2020, 23:23

Duelul campioanelor din 2017 - Viitorul, respectiv 2016 - Astra Giurgiu, a fost adjudecat clar de formația noastră, scor 4-1 (3-0), după un meci controlat cu autoritate.

O partidă în care Ruben de la Barrera a mizat încă din primul minut pe nou-venitul Gaztanaga, iar spaniolul a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Meciul a fost ''deschis'' de șutul lui Alibec din min.2, de altfel singurul moment periculos al oaspeților în primele 45 de minute, într-o primă repriză dominată clar de Viitorul. Cele două lovituri libere executate puțin pe lângă poarta lui Lazar de Ciobanu și Iancu, din min.4 și 6, au prefațat reușita căpitanului Gabriel Iancu, care a modificat pentru prima dată tabela în min.13, cu un șut la vinclu de la 14m, după o pasă a lui Mățan.

Peste șapte minute constănțenii și-au majorat diferența: Iancu a șutat puternic de la 18m, Lazar a respins greu în față, iar Luckassen, din 7m, a marcat pentru 2-0. Viitorul a continuat să domine, să-și impună ritmul, iar până la pauză a mai înscris o dată prin Mățan, cu un un șut plasat de la 16m.

Tabela s-a modificat din nou în min.59, Gabi Iancu reușind dubla, iar scorul final a fost stabilit de Alibec, din penalty, în min.63, scor 4-1.

Următorul meci pentru echipa noastră va avea loc duminică, 4 octombrie, pe teren propriu, de la ora 21.30, cu CFR Cluj.

FC Viitorul Constanța - Astra Giurgiu 4-1 (3-0)

Au marcat: Iancu 13 și 59, Luckassen 20, Mățan 38 / Alibec 63

Cartonașe galbene: Iancu 64, Gaztanaga 75

Au evoluat - FC Viitorul (manager Ruben de la Barrera): Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu (64 Casap), Gaztanaga, Matei (81 De Nooijer) - Iancu, Luckassen (81 Ganea), Mățan (75 Josemi). Rezerve: Căbuz - Dobrosavlevici, Georgescu, Bodișteanu, Ganea.

Astra Giurgiu (antrenor Bogdan Andone): Lazar - Graovac, Dandea (46 Bruno), Dima, Radunovic - Moise (38 Fatai), Crepulja, Takayuki (74 Merloi), V. Gheorghe (68 Balaure) - Stahl (38 Ioniță), Alibec. Rezerve: M. Popa - Riza, Răduț, Șerban.

Au aribtrat: Istvan Kovacs (Satu Mare) - Vasile Marinescu (București) și Ovidiu Artene (Vaslui).