Mărește poza

Liga 1, etapa 25: Dinamo București - FC Viitorul Constanța 0-5

26 februarie 2021, 22:20

Fără Mățan, dar cu Jo Santos în linia ofensivă, Viitorul a întâlnit, în Ștefan cel Mare, pe Dinamo, în etapa a 25-a din sezonul regular.

Un meci dominat categoric de Viitorul, care după o evoluție entuziasmantă s-a impus la final cu 5-0, cel mai clar succes în deplasare în istoria clubului nostru !

Atacantul brazilian Jo Santos a fost unul dintre cei mai buni jucători ai primei reprize. A deschis scorul în min.4 cu un șut din 14m fupă o minge recuperată de Ciobanu, iar apoi a obținut, în min.15, lovitura de la 11m din care Ganea a dublat diferența.

Cu un minut înainte de pauză scorul a luat proporții, Ciobanu înscriind cu un șut plasat din 6m după pasa lui Ganea.

Partea secundă a reprezentant un nou recital al formației noastre, care și-a creat alte ocazii importante și a mai marcat de alte două ori, prin Tsoumou (pasă Pitu) și Ciobanu (șut de la 18m).

Dinamo București - FC Viitorul Constanța 0-5 (0-3)

Au marcat: Jo Santos 14, Ganea 16 (penalty), Ciobanu 44 și 80, Tsoumou 79

Cartonașe galbene: Răuță 51

Au evoluat - Dinamo (antrenor Ionel Gane): Eșanu - Radu, Ehmann, Bejan, Filip - Nepomuceno (46 Bani), Anton, Achim (46 Răuță), Fabbrini (88 Bordușanu)- Morsay (46 Stere) - Gueye. Rezerve: Kongshavn - Grigore, Gol, Măgureanu, Borcea.

FC Viitorul (antrenor Mircea Rednic): Cojocaru - Benzar, Mladen (75 Gaztanaga), Dobrosavlevici, Boboc - Matei (57 Babunski), Artean, Ciobanu - Grădinaru (67 Pitu), Ganea (67 Andronache), Jo Santos (75 Tsoumou). Rezerve: Căbuz - Dussaut, Grameni, Dănuleasa.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galați) - Bogdan Gheorghe (București) și Marius Badea (Rm. Vâlcea)