Mărește poza

Liga 1, etapa 17: FC Viitorul Constanța - FCSB 2-2

19 ianuarie 2021, 21:54

FC Viitorul a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul de pe teren propriu cu FCSB. O partidă disputată, spectaculoasă, cu răsturnări de situație pe tabela de marcaj și în care formația noastră ar fi meritat mai mult după aspectul jocului.

Viitorul a deschis scorul în min.18, după ce Mățan a fost faultat clar în careu, iar Matei a transformat cu siguranță lovitura de la 11m, rezultat care s-a păstrat până la finalul primelor 45 de minute.

Oaspeții au restabilit egalitatea în min.56, tot din penalty, transformat de Tănase, iar în min.71 au preluat conducerea după o deviere nefericită a lui Dussaut în proprie poartă. Avantajul FCSB-ului a durat însă numai două minute, pentru că Ely Fernandes a reușit să înscrie, în min.73, cu un șut din marginea careului, primul său gol în tricoul negru-albastru.

Un 2-2 care avea să se păstreze până la final, deși Viitorul ar fi putut înscrie și la mingea trimisă cu capul de Mladen din 6m, respinsă în extremis de Vlad.

FC Viitorul Constanța - FCSB 2-2 (1-0)

Au marcat: Matei 18 (penalty), Ely 73 / Tănase 56 (penalty), Dussaut 71 (autogol)

Cartonașe galbene: Artean 34, Boboc 55, Mladeb 59, Cojocaru 90+2 / Buziuc 77

Au evoluat - FC Viitorul (antrenor Mircea Rednic): Cojocaru - Dussaut, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc - Matei (69 Babunski), Artean, Ciobanu (80 Benzar) - Ely, Luckassen (85 Pitu), Mățan (69 Ganea). Rezerve: Căbuz - De Nooijer, Gaztanaga, Buta, Andronache.

FCSB (antrenor Toni Petrea): Vlad - Ov. Popescu (74 Crețu), Cristea, Miron, Radunovic - Olaru (46 Buziuc), Șut (69 Vînă), Oct. Popescu (69 Perianu) - Man, Coman, Tănase. Rezerve: Straton - Simion, Soiledis, Oaidă, Fulga.

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Satu Mare) - Vasile Marinescu (București) și Valentin Avram (București).