Liga 1, etapa 16: FC Hermannstadt - FC Viitorul 1-1

8 noiembrie 2019, 22:24

Din nou fără cinci jucători, pe lista mai vechilor accidentați Ghiță, Rivaldinho, Eric și Casap adăugându-se și Dussaut, FC Viitorul a întâlnit, la Târgu Mureș, pe FC Hermannstadt, o formație cu jucători peste locul actual din clasament. După un meci dominat autoritar de echipa noastră, dar în care nu am reușit să marcăm decât o singură dată, partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Achim a deschis scorul în min.14, din penalty, dar gazdele au egalat în prelungirile primei reprize. S-a încheiat 1-1, chiar dacă ambele formații au ratat câte o lovitură de la 11m, gazdele prin Petrescu (a apărat Căbuz), iar Viitorul prin Iancu (șut în bară). În etapa a 17-a din Liga 1, FC Viitorul va întâlni luni, 25 noiembrie, pe teren propriu, de la ora 20.30, pe Sepsi Sf. Gheorghe.

FC Hermannstadt - FC Viitorul 1-1 (1-1)

Au marcat: Debeljuh 45+1 / Achim 14 (penalty)

Cartonașe galbene: I. Stoica 12, Dâlbea 20, Petrescu 46 și 75 / Iancu 15, Țîru 39, Boboc 68

Cartonaș roșu: Petrescu 75

Au evoluat - FC Hermannstadt (antrenor Eugen Neagoe): Novo - Luchin, Viera, I. Stoica, Busu - Dumitriu (9, Yazalde), Dâlbea, Offenbacher (83 Taira) - Vodă (18 Petrescu), Debeljuh, Buzan. Rezerve: Figueiredo - Tătar, Cordea, Caiado

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer - Ciobanu, Achim, Houri (90 Iacob) - Matei (85 Pitu) - Ciobanu, Ganea (54 Munteanu). Rezerve: Buzbuchi - Artean, Filip, Dulca

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galați) - Marius Nicoară (Drobeta Tr. Severin - Mehedinți) și Ionel Dumitru (Gherghița - Prahova)