Mărește poza

Liga 1, etapa 10: FC Viitorul - Poli Iași 2-1

23 septembrie 2019, 22:42

Fără patru jucători de bază, Țîru, Mladen, Ghiță și Eric, absenți din diverse motive, FC Viitorul a întâlnit una dintre formațiile fruntașe ale campionatului, Politehnica Iași. A fost un nou succes al Viitorului, unul foarte muncit, dar pe deplin meritat, după o partidă în care constănțenii au revenit de la 0-1 (Bălan 39 - penalty) și cu De Nooijer eliminat în min.54. Încrederea în propriile forțe a cântărit enorm și în acest meci, iar după ce Achim a egalat din penalty în min.80, Rivaldinho a adus victoria în primul minut al prelungirilor! În etapa viitoare, a 11-a din Liga 1, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, luni, 30 octombrie, de la ora 20.30, pe Universitatea Craiova.

FC VIITORUL - POLI IAȘI 2-1 (0-1)

Au marcat: Achim 80 (penalty), Rivaldinho 90+1 / Bălan 39 (penalty)

Cartonașe galbene: De Nooijer 23 și 54, Ganea 81, Houri 84 / Târnoveanu 57, Frăsinescu 58, Loshaj 61, Horșia 66, Gallego 76, Mihalache 80, Bălan 81

Cartonaș roșu: De Nooijer 54

Au evoluat - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc, Artean, Iacob, De Nooijer - Ciobanu (59 Matei), Achim, Casap (59 Filip) - Iancu (64 Ganea), Rivaldinho, Houri. Rezerve: Cojocaru - Calcan, Leca, Dulca.

Politehnica Iași (antrenor Mihai Teja): Târnoveanu - Gallego (81 Lopes), Frăsinescu, Diallo, Radu - Mihalache, Loshaj - Platini, Passaglia, Horșia (67 Popadiuc) - Bălan (85 A. Cristea). Rezerve: Rusu - Lopes, Chelaru, F. Cristea, Bădic.

Au arbitrat: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) - Mircea Grigoriu (București) și Alexandru Vodă (Alba Iulia)