Mărește poza

FC Viitorul Constanța, noua câștigătoare a Cupei României!

25 mai 2019, 23:05

La 10 ani de la înființarea clubului, FC Viitorul Constanța reușește o nouă performanță de excepție, cucerind Cupa României. Titlul național din 2017 și Cupa României din 2019 sunt rezultate unice pentru fotbalul dobrogean, obținute cu jucători, în marea lor majoritate, crescuți la Academia Gheorghe Hagi. De remarcat că în acest sezon al Cupei României, constănțenii au înscris cel puțin două goluri în fiecare dintre cele șase partide. În plus, din cele 14 goluri care au adus trofeul, numai puțin de 8 au fost marcate de jucători crescuți la Academia Gheorghe Hagi: Ianis Hagi (3), Ghiță, Mățan, Eric, Rivaldinho - câte 2g, Ciobanu, Achim, Houri.

Parcursul Viitorului Constanța în acest sezon al Cupei României:
16-imi de finală (26 septembrie 2018): Concordia Chiajna - FC Viitorul 0-3. Au marcat: Ghiță, Mățan, Ciobanu

Optimi de finală (30 octombrie 2018): Politehnica Iași - FC Viitorul 5-7 după loviturile de la 11m (2-2 după 90 și 120 minute de joc). Au marcat în timpul regulamentar: I. Hagi și Mățan

Sferturi de finală (26.02.2019): AFC Hermannstadt - FC Viitorul 2-3. Au marcat pentru constănțeni: Achim, Rivaldinho și Eric

Semifinale, manșa tur (04.04.2019): Universitatea Craiova - FC Viitorul 1-2. Au marcat pentru Viitorul: Houri și Rivaldinho

Semifinale, manșa retur (25.04.2019): FC Viitorul - Universitatea Craiova 2-0. A marcat: Ianis Hagi (2).

Finala (25.05.2019): FC Viitorul - Astra Giurgiu 2-1 (după prelungiri). Au marcat: Ghiță și Eric.

Lotul folosit de FC Viitorul Constanța în acest sezon al Cupei RomânieiPortari: Valentin Cojocaru, Alexandru Buzbuchi, Arpad Tordai; Fundași: Bogdan Țîru, Sebastian Mladen, Virgil Ghiță, Radu Boboc, Bradley De Nooijer, Paul Iacob, Bas Kuipers, Srdjan Luchin*Constantin Dima*,Mailson Lima*, Robert Neciu*Mijlocași: Ionuț Vînă, Tudor Băluță, Lyes Houri, Vlad Achim, Andrei Artean, Eric de Oliveira, Carlo Casap, Andrei Ciobanu, Andrei Tîrcoveanu, Amir Natchko*Atacanți: Ianis Hagi, Alexandru Mățan, Denis Drăguș, Andreias Calcan, Rivaldinho, George Ganea, Mihai Voduț (* - aceștia nu mai fac parte din lot). Conducerea tehnică: Gheorghe Hagi - manager tehnic, Cătălin Anghel, Cristian Sava, Alexandru Popovici - antrenori secunzi, Ștefan Preda - antrenor cu portarii, Roberto Berruero și Sorin Rădoi - preparatori fizici, Costin Mega - team manager.