FC Viitorul, victorie cu KAA Gent în Europa League !

1 august 2019, 20:57

În fața unui stadion arhiplin, a unei galerii care și-a încurajat favoriții încă din primul minut, FC Viitorul a disputat, în această seară, manșa retur cu KAA Gent, din turul secund al Europa League. După 3-6 în tur, constănțenii s-au instalat la cârma joculul de la început, dar după primele 45 de minute oaspeții au condus nemeritat cu 1-0. Viitorul a reușit o a doua repriză mult mai bună, iar golurile lui Iancu din min. 48 și 61, ambele din penalty, au reaprins speranțele calificării. Din păcate au fost singurele până la finalul întâlnirii, chiar dacă ocaziile la poarta lui Kaminski nu au lipsit, iar formația belgiană este cea care obține calificarea în turul următor.

FC VIITORUL - KAA GENT 2-1 (0-1)

Au marcat: Iancu 48, 61- ambele penalty / Yaremchuk 38

Cartonașe galbene: Achim 15, Houri 70

Au evoluat - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cabuz - Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Achim, Artean (62 Eric), Houri - Mățan (54 Filip), Iancu, Ganea (73 Calcan). Rezerve: Tordai - Boboc, Ciobanu, Dulca.

KAA Gent (antrenor Jess Thorup): Kaminski, Lustig, Ngadeu, Plastun, Asare - Dejaegere (58 Verstraete), Owusu, David, Odidja - Kubo (59 Bezus), Yaremchuk (88 Sylla). Rezerve: Coosemans - Castro-Montes, Mohammadi, Derijck.

Au arbitrat: Jose Luis Munuera Montero (Spania) - Inigo Prieto Lopez de Cerain (Spania), Alfonso Baena Espejo (Spania).