Liga 1, etapa 3: FC Viitorul - FC Hermannstadt 3-2

28 iulie 2019, 22:53

FC Viitorul a obținut a treia victorie consecutivă în Liga 1, scor 3-2 (0-0) cu FC Hermannstadt în etapa a 3-a din acest sezon și continuă să conducă în clasament. A fost totodată a 100-a victorie în Liga 1 pentru echipa noastră. Partida cu Hermannstadt a fost echilibrată doar în primele 45 de minute, constănțenii controlând clar jocul în repriza secundă, în care au înscris de trei ori prin Țîru, Eric și Ciobanu, ultimul din lovitură liberă de la 25m! În etapa următoare, a 4-a din Liga 1, FC Viitorul Constanța va evolua în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, meciul fiind programat la 4 august, de la ora 21.00. Până atunci, joi, 1 august, de la ora 18.00, pe teren propriu, FC Viitorul va disputa manșa retur din turul doi al Europa League împotriva belgienilor de la KAA Gent.

FC Viitorul - FC Hermannstadt 3-2 (0-0)

Au marcat: Țîru 51, Eric 63, Ciobanu 79 / Yazalde 75, Stoica 89

Cartonașe galbene: Boboc 90 / Caiado 16, Pires 36

Au evoluat - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu (51 Houri) - Eric - Calcan (73 Dulca), Ganea (38 Drăguș). Rezerve: Cabuz - Filip, Mladen, Iancu.

FC Hermannstadt (antrenor Costel Enache): Figueiredo - Mățel, Viera, Stoica, Opruț - Buzan (62 Blănaru), Pires - Petrescu, Jo Santos, Caiado (85 Tsoumou) - Debeljuh (62 Yazalde). Rezerve: Pop - Tătar, Dandea, Vodă.

Au arbitrat: Radu Petrescu (București) - Vladimir Urzică (Piatra Neamț) și Marius Marchidanu (Brăila).