Mărește poza

Cupa României este la Constanța! FC Viitorul Constanța - Astra Giurgiu 2-1!

25 mai 2019, 19:03

După titlul cucerit în 2017, FC Viitorul Constanța a câștigat și Cupa României, după ce a învins în ultimul act al competiției, după prelungiri, pe Astra Giurgiu, scor 2-1. Este pentru prima oară în istoria fotbalului constănțean când se câștigă acest trofeu! Așa cum și-a obișnuit suporterii întreg sezonul, Viitorul a pus presiune încă din startul finalei, controlând desfășurarea jocului. Ianis Hagi a fost foarte aproape de gol în min. 5 și 32, dar Lazar s-a opus de fiecare dată. Scorul a fost deschis însă de Astra, prin Alibec, în min. 43, cu un șut foarte puternic din lovitură liberă de la 20m. Viitorul a revenit însă și mai determinată de la cabine, a continuat să domine cu autoritate jocul, iar egalarea a venit normal, în min. 76, prin Ghiță, în urma unui corner. A fost însă nevoie de prelungiri pentru golul unei victorii absolut meritate, Eric marcând din mijlocul careului cu un șut plasat, în min. 105. Viitorul câștigă în premieră Cupa României și va evolua în noul sezon al cupelor europene direct din turul 2 al competiției. La festivitatea de premiere, Virgil Ghiță a fost desemnat jucătorul finalei!

FC Viitorul Constanța - Astra Giurgiu 2-1 după 120 minute de joc (0-1, 1-1 după 90 minute)

Au marcat: Ghiță 76, Eric 105 / Alibec 43

Cartonașe galbene: Eric 90, Mladen 98 / Mrzljak 31, Pires 45 și 81, Llullaku 68

Cartonaș roșu: Pires 81

Au evoluat - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru (46 Tordai) - Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Houri (93 Achim), Băluță, Vînă - I. Hagi - Rivaldinho (62 Calcan), Drăguș (70 Eric). Rezerve: Ciobanu, Ganea, Artean.
Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Butean, Cestor, Bejan (105 Hambo), Radunovic - Mrzljak, Pires - Moise, Llullaku (86 Erico), V. Gheorghe (68 Begue) - Alibec (72 Balaure). Rezerve: Santos, Biceanu, Roșu.

Au arbitrat: Radu Petrescu (București) - Mircea Orbuleț (București) și Marius Nicoară (Dr. Turnu Severin).