Mărește poza

Superliga, etapa 9 play-off: Farul - Univ. Craiova 3-3

13 mai 2024, 22:38

Farul a încheiat la egalitate ultima partidă din play-off de pe teren propriu, 3-3 cu Univ. Craiova, după un meci în care oaspeții au revenit incredibil de la 0-3. Farul a dominat clar primele 75 de minute, a dus scorul la 3-0 și ar fi putut înscrie si alte goluri, dar oaspeții au punctat de trei ori prin același Mitriță în ultimul sfert de oră, două din goluri fiind în urma unor lovituri de la 11m, obținând un punct nesperat.

Farul - Univ. Craiova 3-3 (1-0)

Au marcat: L. Munteanu 35 (penalty) și 52, Queiros 55 / Mitriță 77 (penalty), 89 și 90+5

Cartonașe galbene: Sîrbu 33, Rivaldinho 86 / Houri 9, Markovic 83

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu (59 Dănuleasă), M.Popescu, Gustavo, Ganea (76 Nedelcu), Vînă, Queiros, Grameni - Grigoryan (76 Dussaut), L.Munteanu (76 Rivaldinho), Andronache (83 N.Popescu). Rezerve: Mușat - Grosu, Boli, Casap, Deaconu, Stoian, Doicaru.

Universitatea Craiova (antrenor Costel Gâlcă): L.Popescu - Vlădoiu (84 Soiri), Zajkov, Da Silva, Bancu - A.Crețu, Mekvabishvili - Danciu (62 Bana), Mitriță, Houri (62;Markovic) - Ivan. Rezerve: Lazar - Căpățână, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Barbu, Blesa, Koljic.

Arbitri: Andrei Chivulete (București) - Sebastian Gheorghe (Suceava) și Andrei Constantinescu (București). Arbitru rezervă: Iulian Dima (București)

Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad)

Arbitru AVAR: Cristina Trandafir (București)

Observator arbitri: Alexandru Deaconu (București)

Observator joc: Ioan Mironaș (Piatra Neamț)