Mărește poza

Superliga, etapa 8, playoff: Univ. Craiova - Farul 1-1

13 mai 2023, 23:34

Farul a obținut un punct important în cursa pentru titlu, 1-1 în deplasare cu Universitatea Craiova. O partidă pe care Farul a abordat-o fără șase jucători, Larie, Băluță, M. Popescu, Mazilu, Gustavo și Morar, dar pe care a controlat-o în primele 45 de minute. Alibec a irosit o lovitură de la 11m în min.11, dar tot el a creat în min.24 faza din care Mateus a deblocat tabela. Din păcate, cartonașul roșu primit de golgheterul echipei noastre în prelungirile primei reprize a rupt echilibrul numeric, iar gazdele au devenit tot mai periculoase. Aioani a reușit un meci excelent, dar nu a mai putut face nimic la penalty-ul executat în min.82 de Ivan, care a stabilit și scorul final, 1-1.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-1 (0-1)

Au marcat: Ivan 82 (penalty) / Mateus 24

Cartonașe galbene: Baiaram 90+2 / Mateus 36, Sali 90+1, Aioani 90+4

Cartonaș roșu: Alibec (45+5)

Au evoluat - Univ. Craiova (antrenor Eugen Neagoe): I. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, B.Mitrea, Badelj (65 Roguljoc) - Mateiu (68 Koljic), Screciu - Cîmpanu, Isfan, Ivan - Markovic. Rezerve: Lazar - Găman, Benga, Sala, A. Crețu, Căpățînă, Baiaram.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Boli, Artean, Borza (73 Borza) - Doukoure, Nedelcu (83 Casap), Grameni (83 Baravykas) - Mateus (46 Sali), Alibec, L. Munteanu (65 Sîrbu). Rezerve: Buzbuchi - N. Popescu, I. Cojocaru, Dumitrache.

Au arbitrat: Andrei Chivulete (București) - Sebastian Gheorghe (Suceava) și Andrei Constantinescu (București). Arbitru rezervă: Horia Mladinovici (București)

Arbitru VAR: Istvan Kovacs (Carei - Satu Mare)

Arbitru AVAR: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)

Observator arbitri: Alexandru Deaconu (București)

Observator joc: Ioan Mironaș (Piatra Neamț)