Mărește poza

Superliga, etapa 8: Farul - FCSB 3-1

31 august 2022, 23:57

Farul continuă parcursul fabulos din acest sezon, reușind un nou succes pe cât de important pe atât de clar, 3-1 cu FCSB, o altă formație calificată în grupele Conference League.

"Marinarii" au început în forță, au pus presiune și au reușit să păstreze un ritm și o intensitate care au pus în mare dificultate echipa bucureșteană. Golurile au venit firesc, în min. 23, prin Alibec, după un fault la L. Munteanu, iar apoi în prelungirile primei reprize prin Doukoure.

Oaspeții au redus din diferență în min.70 prin Campagno, dar emoțiile au ținut numai șapte minute: Alexi a croșetat pe partea dreaptă, a centrat perfect pentru Grameni, iar tânărul mijlocaș l-a învins pe Târnovanu pentru 3-1.

Victoria asigură primul loc în clasament după opt etape, în care Farul a obținut cinci victorii și trei remize, are cel mai bun atac din Superligă.

Farul - FCSB 3-1 (2-0)

Au marcat: Alibec 23 (penalty), Doukoure 45+2, Grameni 77 / Compagno 70

Cartonașe galbene: Băluță 47 / Campagno 33, Dawa 35, Coman 35, Oaidă 89

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu (75 Corinus), Larie, M. Popescu, Kiki - Doukoure, Nedelcu (43 Artean), Băluță (56 Borza) - Casap (56 Grameni), Alibec, L. Munteanu (75 Pitu). Rezerve: Buzbuchi - Torje, Morar, Moldoveanu.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Târnovanu - Boboc (59 Miculescu), Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru (67 Radaslavescu), Dulca (46 Oaidă) - Cordea, Ov. Popescu, Coman - Compagno. Rezerve: Vlad - Crețu, Haruț, I. Stoica, Miculescu, Oaidă, Pantea, Bouhenna.

Au arbitrat: Cătălin Popa (Pitești) - George Neacșu (Câmpulung Muscel) și Romică Bîrdeș (Pitești). Arbitru rezervă: Andrei Antonie (București)

Arbitru VAR: Marcel Bârsan (București)

Arbitru AVAR: Marius Marchidanu (Brăila)

Observator arbitri: Dan Berbecaru (Rm. Vâlcea)

Observator joc: Ion Ion (București)