Mărește poza

Superliga, etapa 4: FC Botoșani - Farul Constanța 1-1

8 august 2022, 22:55

Farul continuă seria rezultatelor pozitive, după 1-1 în deplasare cu FC Botoșani. Gazdele au deschis scorul la prima acțiune importantă, șutul lui M. Roman II fiind deviat în poarta lui Aioani. Farul nu a acuzat șocul, a ieșit decisă în atac și a pus sub mare presiune formația lui Teja. Până la pauză constănțenii și-au creat nouă (9 !!!) situații foarte bune de a marca înainte de stabili egalitatea. În min.40, Dican a făcut henț în propriul careu, iar Morar a executat perfect penalty-ul acordat: 1-1.

Farul a continuat să fie echipa mai periculoasă și în repriza secundă, dar fără să mai modifice tabela până la final.

FC Botoșani - Farul Constanța 1-1 (1-1)

Au marcat: M.Roman II 4 / Morar 40 (penalty)

Cartonașe galbene: Dragu 39  Mailat 76 / Kiki 19, Artean 20, Larie 46, Nedelcu 68, Torje 75, M. Popescu 82

Au evoluat - Botoșani (antrenor Mihai Teja): Pap - Sno, Boli, Dican, Țigănașu (80 Șeroni) - Florescu, Perianu (54 Sylla), Mussis - Mailat (77 Mateus), M.Roman II (77 M. Roman I), Dragu. Rezerve: Ureche - Patache, Shahaf, Camara, Tîrcoveanu.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Mladen (70 Borza), Larie, M.Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu 83 Doukoure), Casap (70 Alibec) - Torje (76 Sali), Morar (70 Băluță), Pitu. Rezerve: Buzbuchi - Doukoure, Moldoveanu, R.Ion, N.Popescu.

Au arbitrat: Sebastian Colțescu (București) - Imre Bucsi (Sf. Gheorghe - Covasna) și Daniel Mitruți (Craiova). Arbitru rezervă: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe - Covasna).

Arbitru VAR: Marcel Bîrsan (București)

Arbitru AVAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț)

Observator arbitri: Iosif Olah (Sf. Gheorghe - Covasna)

Observator joc: Ștefan Popa (București)