Mărește poza

Superliga, etapa 28: Farul - Sepsi 2-0

28 februarie 2023, 22:32

Farul și-a continuat parcursul formidabil din acest sezon și a învins și Sepsi, 2-0, în etapa a 28-a. Farul a pus presiune încă din start, a împins echipa oaspete în prima jumătate, iar Băluță a deschis firesc scorul în min.22, cu o reluare frumoasă din careu. Până la pauză a fost o singură echipă pe teren, iar Mazilu a dublat avantajul în al patrulea minut de prelungire al primei reprize: tânărul atacant a preluat o minge în partea dreaptă, a avansat până la 17m și l-a învins pe Began cu o execuție splendidă la colțul lung.

Farul putea să înscrie de cel puțin încă trei ori în partea secundă, dar tabela nu s-a mai modificat până la final. A fost totodată a 18-a victorie stagională, cele mai multe pentru o echipă din Superligă în acest campionat.

Farul - Sepsi 2-0 (2-0)

Au marcat: Băluță 22, Mazilu 45+4

Cartonașe galbene: Artean 74, Mateus 89

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Boli (46 Nedelcu), Larie, M.Popescu, Kiki (68 Sîrbu) - Artean, Băluță, Grameni - Alibec (79 Mateus), L. Munteanu (68 Morar), Mazilu (51 Borza). Rezerve: Buzbuchi - Doukoure, Casap, Sali.

Sepsi (antrenor Cristiano Bergodi): Began - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Ispas (75 Dumitrescu) - Păun, Papa (46 Aganovic) - I. Gheorghe (46 C. Matei), Achahbar (46 Safranko, 79 Da Silva), Ștefănescu - Rondon. Rezerve: Niczuly - Dobozi, C.Grigore, Kocsis.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galați) -  Sebastian Gheorghe (Suceava) și Alexandru Vodă (Alba Iulia). Arbitru rezervă: Iulian Călin (Ștefănești - Argeș)

Arbitru VAR: Viorel Flueran (Craiova - Dolj)

Arbitru AVAR: Marius Marchidanu (Brăila)

Observator arbitri: Marian Dorobanțu (Buzău)

Observator joc: Cătălin Cursaru (Ploiești)