Mărește poza

Superliga, etapa 16: FC U Craiova - Farul 1-2

28 octombrie 2022, 23:03

Farul a obținut un nou succes în Superligă, 2-1 în deplasare cu FC U Craiova, o formație incomodă, tehnică, cu mulți jucători valoroși. De altfel gazdele au deschis scorul în min.8, prin Baeten, cu un șut din centrul careului, însă până la pauză Farul a preluat inițiativa, a dominat și și-a creat ocazii importante. Tânărul Borza (născut 2005) a egalat în min. 35 cu un șut formidabil de la 25m. Farul a preliat conducerea în min.51 după golul lui M. Popescu - șut din 10m după un corner. Pănă la final ambele echipe ar fi putut să mai înscrie, dar tabela a rămas nemodificată.

De menționat că Farul a început meciul având pe teren doi jucători născuți în 2002 (Pitu și Grameni), unul în 2003 (Sîrbu) și unul în 2005 (Borza), iar în ultimele minute a evoluat și Alex Stoian, născut în 2007 !!!

FC U Craiova - Farul Constanța 1-2 (1-1)

Au marcat: Baeten 8 / Borza 35, M. Popescu 51

Cartonașe galbene: Baeten 37 / Larie 70, Băluță 75

Au evoluat - FC U Craiova (antrenor Florin Drăgan): Popa - Negru (79 Sidibe), Duarte, Grigore, Huyghebaert - Asamoah (85 Marquet), V. Achim - Baeten (61 Iancu), Bauza, Ganea (46 Bahassa) - Chițu (79 Blănuță). Rezerve: Gurău - Zanfir, Van Durmen, D. Albu.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Borza (69 Corinus) - Artean, Băluță, Grameni (69 Casap), Torje (60 Doukoure), Alibec (88 Stoian), Pitu (88 Moldoveanu). Rezerve: Buzbuchi - Mboko, Mitulețu, Andronache.

Au arbitrat: Iulian Călin (Ștefănești - Argeș) - Ciprian Danșa (Satu Mare) și Andrei Constantinescu (Bucureștj).

Arbitru rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești)

Arbitru VAR: Florin Andrei (Tg. Mureș)

Arbitru AVAR: Ionel Dumitru (Gherghița - Prahova)

Observator arbitri: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea)

Observator joc: Ion Cățoi (București)