Mărește poza

Superliga, etapa 10 playoff: CFR Cluj - Farul 1-2

28 mai 2023, 23:00

Farul a încheiat sezonul în stil de mare campioană, 2-1 pe terenul fostei campioane CFR Cluj, după un meci excelent prestat de jucătorii noștri. Gazdele au deschis rapid scorul prin Bîrligea, dar Farul a egalat în min.42 cu o execuție superbă a lui Munteanu. Tot Louis putea aduce Farul în avantaj încă de după primele 45 de minute, dar a irosit o lovitură de la 11m în ultimul minut al reprizei. S-a revanșat însă în min.61, tot din penalty, rezultat care s-a păstrat până la final chiar dacă ambele formații ar fi putut să mai înscrie.

CFR Cluj - Farul 1-2 (1-1)

Au marcat: Bîrligea 15 / L. Munteanu 42, 61 (penalty)

Cartonașe galbene: Yeboah 80 / Sali (13), Băluță 82

Cartonaș roșu: Burcă (după fluierul final)

Au evoluat - CFR (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Manea, Kolinger, Burcă, Peteleu (46 Camora) - Fica, Cvek, Boateng, Petrila (76 Krasniqi) - Janga (63 Manglica), Bîrligea (63 Yeboah). Rezerve: R.Sava - Hoban, Bordeianu, Muhar, R.Filip.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, Larie, Boli, Baravykas - Băluță, Artean (46 Doukoure), Casap (46 Grameni) - Mazilu (56 Nedelcu), Munteanu (78 Morar), Sali (55 Mateus). Rezerve: Aioani - Cercel, Nedelcu, Banu, Stoian.

Au arbitrat: Marcel Bîrsan (București) - Vasile Marinescu (București) și Radu Ghinguleac (București). Arbitru rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei - Satu Mare)

Arbitru VAR: Sorin Costreie (Buftea - Ilfov)

Arbitru AVAR: Rareș Vidican (Satu Mare)

Observator arbitri: Zoltan Szekely (Satu Mare)

Observator joc: Dan Potocianu (București)