Mărește poza

Liga I, etapa 19: FC Viitorul - ACS Poli Timișoara 1-1 (1-0)

25 noiembrie 2017, 20:02
Sâmbătă seară a avut loc, pe terenul Central din Complexul Academiei Hagi, întâlnirea dintre FC Viitorul şi Poli Timişoara, din cadrul etapei a 19-a din Liga I Betano. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), dar după un meci dominat de campioana României. Constănțenii s-au instalat la cârma jocului încă din start, obligând formația bănăteană să se apere și să încerce să replice pe contraatac. Scorul a fost deschis de Ganea, în min. 25, cu un şut superb de la 25m, care nu i-a dat nicio speranță portarului Straton. Campioana României ar mai fi putut înscrie până la pauză, dar Straton a salvat miraculos în fața lui Chițu în min.31 (mingea a fost respinsă în bară) şi min.41 (din situație de unu la unu). În repriza secundă, la una dintre puținele faze de atac, timișorenii au reușit să egaleze prin Ciucur, acesta învingându-l pe Râmniceanu cu un șut plasat, de la 16m. În urma acestui rezultat de egalitate, FC Viitorul a ajuns la al șaptelea meci consecutiv fără înfrângere în Liga 1.

FC Viitorul - ACS Poli Timișoara 1-1 (1-0)

Au marcat: Ganea 25 / Ciucur 66

Cartonaşe galbene: Străuț, Melinte, Ciucur, Cânu

Au evoluat formaţiile:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Lopez, Hodorogea, Horj (74 Băluță), Ganea - Cicâldău, Mladen, Vînă - Eric (74 Drăguș), Mățan (84 Gavra), Chițu.
Rezerve neutilizate: Tordai - Ghiță, De Nooijer, Ciobanu.

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Straton - Străuț, Melinte, Cânu, Ciucur (90+1 Doman) - A. Munteanu, Soljic - Vașvari, Artean, Bârnoi (60 Haruț), Abraw (68 Drăghici)
Rezerve neutilizate: Curileac - Croitoru, Bocșan, Curjuric.

Au arbitrat: Marcel Bîrsan (București) - Mircea Orbuleț (București), Mihai Marica (Bistrița Năsăud); rezervă: Cătălin Popa (București).