Mărește poza

Liga 1, etapa a 21-a: FC Viitorul - Concordia Chiajna 3-0

9 decembrie 2017, 17:55
În etapa a 21-a din Liga 1 Betano, FC Viitorul a învins pe teren propriu, scor 3-0 (2-0), pe Concordia Chiajna, la capătul unui meci pe care constănțenii l-au dominat din primul și până în ultimul minut. Campioana României s-a instalat încă din start la cârma partidei, însă tabela s-a modificat pentru prima dată în min.31: Eric i-a pasat în careu lui Țucudean, iar atacantul Viitorului l-a învins pe Bălgrădean cu un şut plasat de la 12m. Acelaşi Țucudean a stabilit scorul pauzei la chiar ultima fază a primei reprize, cu un şut plasat din 7m, pe sub Bălgrădean, după o pasă a lui Ganea. Viitorul nu a cedat inițiativa nici în repriza secundă, iar în min. 76 tabela s-a modificat din nou: mingea deviată de Țucuden l-a lovit în mână pe Bărboianu în suprafața  de pedeapsă, iar penalty-ul acordat a fost transformat cu siguranță de Eric, care a stabilit scorul final, 3-0 pentru formația constănțeană.

FC Viitorul - Concordia Chiajna 3-0 (2-0)

Au marcat: Țucudean (31, 45), Eric (76 - penalty).

Cartonaşe galbene: De Nooijer 24 / Albu 20

Au evoluat formaţiile:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Lopez (59 Horj), Hodorogea, Bălută, De Nooijer (67 Vînă) - Cicâldău, Mladen, Ganea - Eric, Țucudean, Chițu (73 Drăguş).
Rezerve neutilizate: Murariu - Ghiță, Mățan, Ciobanu.

Concordia Chiajna (antrenor Ion Moldovan): Bălgrădean - Grădinaru (90 V. Gheorghe), Albu, Marc, Bucurică - Deaconu, Bucşă - Bawab (53 Batin), Cristescu (72 Bărboianu), Bumba - Bud.
Rezerve neutilizate: Caparco - Babic, Dobrosavlevici, Ov. Marin.

Au arbitrat: Adrian Comănescu (Râmnicu-Vâlcea) - Vasile Marinescu (București), Florin Păunescu (Râmnicu-Vâlcea); rezervă: Gabriel Horia Mladinovici (București).