Mărește poza

Liga 1, etapa 5: FC Viitorul - Gaz Metan Mediaș 2-0

18 august 2018, 19:57
FC Viitorul a obținut un nou succes în Liga 1, impunându-se cu 2-0 în fața echipei Gaz Metan Mediaș, în etapa a 5-a. Viitorul a dominat încă din start, cu o posesie și un ritm care au obligat formația oaspete să rămână în propria jumătate și rareori să inițieze contraatacuriîn primele 45 de minute. Scorul a fost deschis de Denis Drăguș, în min. 29, cu o execuție superbă care nu i-a dat nicio speranță lui Pleșca. Până la pauză diferența ar fi putut fi mult mai mare, constănțenii trecând în mai multe rânduri pe lângă gol. Din min. 56, FC Viitorul a evoluat cu un jucător mai puțin după ce Sebastian Mladen a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Chiar și așa, Viitorul a fost echipa care a fost mai periculoasă, iar, în minutul 85, Andrei Ciobanu a marcat golul care a consfințit un succes pe deplin meritat. În etapa viitoare, a 6-a din Liga 1, FC Viitorul va întâlni, pe teren propriu, duminică, 26 august, de la ora 21.00, pe FCSB.

FC Viitorul - Gaz Metan Mediaș 2-0 (1-0)

Au marcat: Drăguș 29, Ciobanu 85

Cartonașe galbene: Băluță 20, Mladen 52 și 56 / Crețu 6, Fofana 18, Cristea 65, Coimbra 90

Cartonaș roșu: Mladen 56

Au evoluat echipele:
FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu, Băluță, Vînă - I. Hagi (84 Houri), Drăguș (70 Boboc), Mățan (58 Lima). Rezerve: Buzbuchi - Voduț, Iacob, Stoica.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Pleșca - Crețu, Diallo (63 Coimbra), M. Constantin, Bușu - Cristea, Fofana, Olaru, Chamed (79 Caiado), Lopes Fernandes (76 Romeo) - Fortes. Rezerve: Batista - Buziuc, Trif, Stancu.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galați) - Daniel Mitruți (Craiova) și Alexandru Vodă (Alba-iulia).