Mărește poza

Liga 1, etapa 22: Farul - FC U Craiova 3-2

24 ianuarie 2022, 21:55

Început perfect de an pentru formația noastră, care a obținut un succes foarte important cu FC U Craiova în lupta pentru calificarea în play-off.

La primul meci în tricoul alb-albastru, Michael Omoh a fost MVP-ul meciului, cu două goluri superbe, dar și cu alte acțiuni care au creat mereu panică în careul advers.

Omoh a deschis scorul în min.5 cu un șut la vinclu de la aproape 30m, iar apoi golgheterul Betancor a mărit diferența în min.31 cu un execuție de finețe pe lângă portarul oltenilor. Scorul pauzei, 3-0, a fost stabilit de Omoh în min.45, care lansat excelent de De Nooijer a driblat un adversar și l-a executat pe D. Popa din situație de unu la unu.

În repriza secundă, chiar dacă și-a creat alte ocazii importante, Farul nu a mai înscrism. În schimb, oaspeții au înscris de două ori prin Campagno și Asamoah.

Farul - FC U Craiova 3-2 (3-0)

Au marcat: Omoh 5 și 45, Betancor 31 / Campagno 51, Asamoah 79

Cartonașe galbene: Pires 60, Aioani 90+1 / Sidobe 79

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Boboc (59 Mladen) , Larie, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu (65 Radaslavescu), Artean, Grameni - Purece (59 Pires), Betancor (87 Moldoveanu), Omoh (59 Ganea). Rezerve: Brănescu - Dănuleasă, Buta, Sali.

FC U Craiova 1948 (antrenor Nicolo Napoli): D. Popa - Negru (65 Sidibe), Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah, V. Achim (46 Pop), Van Durmen - Baeten, Bălan, Marquet (46 Compagno). Rezerve: Mogoșanu - Bușu, Paramatti, D. Albu, Ondaan, Bauza.

Au arbitrat: Ionuț Coza (Cernica - Ilfov) - George Neacșu (Câmpulung Muscel - Argeș) și Andrei Constantinescu (București)