Mărește poza

Liga 1, etapa 21: Dinamo - Farul 0-2

20 decembrie 2021, 22:25

Victorie foarte importantă obținută în deplasare cu Dinamo, 2-0, în ultima etapă din 2021, în urma căreia formația noastră încheie anul pe locul 5, cu 32 de puncte.

Partida din Ștefan cel Mare a fost dominată categoric de Farul, care a dictat ritmul încă din primele minute și și-a creat ocazii uriașe în primele 45 de minute, în special prin golgheterul Jefte Betancor.

Același atacant spaniol a deschis scorul din careul mic în min 54, iar peste trei minute Ganea a dublat diferența după o a țiune superbă: 2-0 pentru Farul.

Dinamo - Farul 0-2 (0-0)

Au marcat: Betancor 54, Ganea 57

Cartonașe galbene: Carp 67 / Pires 73

Au evoluat - Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Eșanu - Ehmann, R. Popa (64 Nunic), Giafer, Kainourgios - Crețu, Carp, Itu, Bordușanu (82 Bani) - Torje (73 Amzar), Ivanovski (82 Țîră). Rezerve: Fara - C. Stan, Măgureanu, Pinto, Grigore.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Mladen, Larie, Ghiță, De Nooijer - Pires (74 Dussaut), Artean, Grameni (64 Pitu) - Ganea (64 Petre), Betancor (83 Popescu), Ciobanu (64 Purece). Rezerve: Brănescu - Sali, Dobrosavlevici, Radaslavescu.

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei - Satu Mare) - Vasile Marinescu (București) și Ovidiu Artene (Vaslui).