Mărește poza

Liga 1, etapa 10: Farul - Mioveni 2-1

26 septembrie 2021, 17:34

După un meci dominat autoritar, în care s-a jucat cu ocaziile și a fost egalată în min.87, Farul s-a impus cu 2-1 ! Golul victoriei a fost reușit de Andrei Ciobanu, în min.90+2, iar formația noastră continuă parcursul perfect de pe teren propriu, în care a ajuns la a cincea victorie din tot atâtea partide.

O primă repriză controlată total de Farul, care a deschis scorul în min.16 prin golgheterul Betancor și până la pauză și-a trecut în cont alte cinci ocazii rarisime de a majora diferența prin același Betancor, Boboc și Pitu.

Farul a continuat să preseze și în partea secundă, dar după ce arbitrul nu a acordat un penalty clar la intervenția lui Iacob asupra lui Betancor, Mioveniul a egalat surprinzător în min.86, prin Rusu, care a impins mingea în poartă din careul mic.

Eforturile echipei noastre au fost răsplătite în al doilea minut al prelungirilor, Ciobanu reușind să aducă trei puncte importante după primul său gol în acest sezon.

Farul - Mioveni 2-1 (1-0)

Au marcat: Betancor 16, Ciobanu 90+2 / Rusu 86

Cartonașe galbene: Pitu 32 / Dumitriu 19, Burnea 22, Scarlatache 35, Ducan 90+1

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut (70 Pires), Larie, Ghiță, Boboc (46 De Nooijer) - Artean, Mladen, Purece (79 Petre) - Ganea (70 Ciobanu), Betancor, Pitu (46 Sali). Rezerve: Brănescu - Dobrosavlevici, Ely, Buta.

Mioveni (antrenor Alexandru Pelici): Ducan - Oancea, A. Iacob, Scarlatache, Burnea (46 Șerbănică) - Toma (79 Coșereanu), Panait (46 Cierpka), Dumitriu - Buziuc (71 Cristea), Rusu, Sanoh (59 Blănaru). Rezerve: I. Popescu - Garutti, Balaur, Coșereanu, Ciucureanu.

Au arbitrat: Sorin Costreie (Buftea - Ilfov) - Sebastian Gheorghe (Suceava) și Alexandru Vodă (Alba-Iulia).