Mărește poza

FC Viitorul U16 debutează, joi, la Next Generation Trophy 2018

15 august 2018, 06:16
În perioada 16-18 august va avea loc, la Salzburg (Austria), un puternic turneu internațional U16 (jucători născuți după 1 ianuarie 2003). Competiția reunește la start 12 nume importante ale fotbalului mondial, printre acestea regăsindu-se și echipa Academiei Hagi U16 (antrenori Constantin Fălină și Ionuț Mihu).

Componența grupelor:
Grupa A: Red Bull Football Academy Salzburg, Chelsea, West African Football Academy;
Grupa B: Red Bull Brasil, Southampton, FC Basel;
Grupa C: New York Red Bull, Benfica Lisabona, Bayern Munchen;
Grupa D: Red Bull Leipzig, Flamengo Rio de Janeiro, Academia Hagi.

Constănțenii vor susține joi ambele confruntări din faza grupelor. Primul meci este cu Flamengo Rio de Janeiro (ora 16.15), iar al doilea cu RB Leipzig (ora 18.25).

Lotul Academiei Hagi U16 care participă la Next Generation Trophy 2018: Cosmin Trandafir, David Dincă - portari; Darius Oroian, Gabriel Dănuleasa, Bogdan Lazăr, Răzvan Puiu, Eduard Dumitru, Emanuel Martinovici, Alexandru Mitulețu, Nicolas Popescu, Roberto Mălăele, Răzvan Iorga, Ionuț Cojocaru, Eduard Radaslavescu, Remus Mihai, Sasha Agiveli, Ștefan Bodișteanu, Răzvan Tănasă - jucători de câmp. Antrenori: Constantin Fălină, Ionuț Mihu.

Toate partidele se vor disputa pe durata a 2 reprize a câte 25 de minute, cu excepția finalei mici și a finalei mari, care vor dura 60 de minute (2 x 30 minute). Joi (16 august) vor avea loc confruntările din faza grupelor, vineri (17 august) se vor disputa sferturile, semifinalele și meciurile din turneul 9-12, iar sâmbătă (18 august) sunt programate meciurile care vor da configurația finală a clasamentului.