Mărește poza

Liga Campionilor, turul 1 preliminar, manșa retur: Sheriff Tiraspol - Farul 3-0 după prelungiri

18 iulie 2023, 22:43

Formația noastră a fost eliminată din Champions League după ce a pierdut, scor 0-3, după prelungiri, manșa retur de la Tiraspol, cu Sheriff, în turul 1 preliminar al competiției. După 0-1 la pauză, în urma unui gol pe care gazdele l-au marcat în prelungirile primei reprize, Mazilu a irosit o șansă uriașă în min 49, când mingea trimisă din situație de unu la unu cu portarul a trecut milimetric pe lângă poartă. Partida a intrat în prelungiri, iar gazdele au mai marcat alte două goluri care le-au adus calificarea.

Farul va continua însă în cupele europene, dar în turul 2 din Conference League, prima manșă fiind programată joi, 27 iulie, la Ovidiu.

Sheriff - Farul 3-0 (1-0, 1-0 după 90 min)

Au marcat: Talal 45+1, Ngom 99, Ademo 105+1

Cartonase galbene: Ngom 95 / Boli 43

Au evoluat - Sheriff (antrenor Roberto Bordin): Koval - Zohouri, Garananga, Bueno - Badolo (69 Ademo), Fernandes, Kyabou (113 Ngah), Talal (120 Ricardinho), Apostolakis (103 Tovar) - Ngom (113 Djibo), Luvannor (103 Palva).   Rezerve: Straistari, Pașcenco - Djibo, Forov, Dijinari, Boțan.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki (87 Sîrbu), Boli (57 Larie), M. Popescu, Borza - Nedelcu (78 Borgnino), Artean, Grameni - Mazilu (87 Carnat), Alibec (114 Vînă), Rivaldinho (57 Băluță). Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Gustavo, Sali, N. Popescu.

Au arbitrat: Miguel Nogueira - Pedro Almeida și Rui Teixeira (toți Portugalia)

Arbitru rezervă: André Narciso (Portugalia)

Observator arbitri: Andreas Schluchter (Elveția)

Observator joc: Cristiano Ascari (San Marino)