Mărește poza

Cupa României, Grupa D, meci 2: Gloria Buzău - Farul 1-0

2 noiembrie 2023, 19:42

Farul a început partida de la Buzău cu o formulă inedită, în care s-au regăsit numai jucători ce au evoluat puțin sau chiar deloc în partidele din Superligă. Cu proaspătul debutant din campionat, Doicaru (născut 2007), Stoian (2007, intrat imediat după pauză), cu Sali (2006), Banu (2005), N. Popescu și Dănuleasa (2003), Sîrbu și Grosu (2002), Farul a intrat la cabine la egalitate, 0-0, după o primă repriză în care ocaziile au alternat la cele două porți. Partida a avut aceeași desfășurare și în partea secundă, însă gazdele au reușit golul victoriei în min 86 prin Dumitrache, buzoianul împrumutat chiar de la echipa noastră.

Gloria Buzău - Farul Constanța 1-0 (0-0)

A marcat: Dumitrache 86

Cartonașe galbene: Trebotic 33

Au evoluat - Gloria Buzău (antrenor Andrei Prepeliță): Greab - Diego (73 Pîrvulescu), Wiktorski, Dobrosavlevici, Sălceanu - Pervan, Trebotic (88 Brîncoveanu), Angelov (68 Angelov), Mihaiu (68 Dumitrache), Radic, Idan (68 Tănasă). Rezerve: Horeboiu - Pashov, Patapis, Nadolu, Marques.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu (58 Gustavo), Queiros, Dănuleasa, Grosu (58 Cercel) - Banu, N.Popescu (56 Dussaut), Da Costa - Doicaru (46 Stoian), Rivaldinho, Sali (56 Băsceanu). Rezerve: Aioani - Gustavo, Borgnino, Bîrzu, Cocoș.

Au arbitrat: Iulian Călin (Ștefănești - Argeș) - Cosmin Vătămanu (București) și Mihăiță Necula (București). Arbitru rezervă: Valentin Naidin (Tr. Măgurele - Teleorman).

Observator arbitri: Cristina Babadac (Reșița - Tr. Severin)

Observator joc: Marin Iancu (Urziceni - Ialomița)