Mărește poza

Conference League, turul 3 preliminar, manșa 1: Farul - Flora Tallinn (Estonia) 3-0

10 august 2023, 22:37

Farul a învins categoric campioana Estoniei, Flora Tallinn, scor 3-0, pe teren propriu, în prima manșă din turul 3 preliminar al Conference League și este cu un pas în play-off-ul competiției. O partidă dominată de campioana României, care a dictat ritmul încă din start, însă până la pauză nu a putut debloca tabela. A făcut-o însă Denis Alibec la două minute de la reluare, când a deschis scorul cu un șut la colțul lung de la 16m. La primul meci în tricoul alb-albastru, Constantin Budescu a fost unul dintre cei mai buni jucători. Activ, cu pase de mare finețe, foarte bun inclusiv la recuperări, Budi a majorat diferența în min.79, când a reluat în poarta mingea revenită din bară la șutul lui Alibec. Farul a mai irosit alte câteva situații foarte bune în repriza secundă, iar scorul final, 3-0, după golul lui Queiros de la ultima fază, a fost mult mai aproape de realitatea din teren. Returul acestui meci va avea loc miercuri, 16 august, la Tallinn, de la ora 18.00.

Farul - Flora Tallinn 3-0 (0-0)

Au marcat: Alibec 47, Budescu 79, Queiros 90+4

Cartonașe galbene: Kiki 65 / Lukka 15, Ojamaa 51

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (72 Sîrbu) - Băluță, Nedelcu (76 Grameni), Artean (88 Boli) - Mazilu (72 Rivaldinho), Budescu (88 Queiros), Alibec. Rezerve: Buzbuchi - Vînă, Andronache, Carnat, Sali, N. Popescu, Dussaut.

Flora Tallinn (antrenor Jurgen Henn): Grunvald - Hussar, Kuusk, Seppik, Lilander (84 Kallaste) - Lukka - Mihhilov (72 Zenjov), Vassiljev, Miller, Ojamaa (72 Purg) - Alliku. Rezerve: Paplavskis, Lapa, Kivila - Lipp, Zanjov, Kolobov, Pajo, Varjund, Veering, Kuraksin.

Au arbitrat: Ioannis Papadopoulos - Vasileios Nikolakakis și Konstantinos Nikolaidis (toți Grecia). Arbitru rezervă: Agelos Evangelou (Grecia).

Observator de joc: Hayri Gavușoglu