Mărește poza

Conference League, manșa retur, turul 2: FC Urartu (Armenia) - Farul 2-3

3 august 2023, 22:09

Victorie superbă și calificare în turul 3 al Conference League pentru formația noastră în returul cu FC Urartu, după un meci care a ridicat la maxim pulsul tuturor suporterilor constănțeni. Gazdele au început mai bine partida și în min.47 conduceau cu 2-0, scor la care erau calificați ! Au urmat însă aproape 50 de minute în care Farul și-a dominat adversara și în final a obținut o calificarebabsolut meritată. La fel ca și în sezonul trecut, Farul a dovedit că are o incredibilă forță de a reveni pe tabelă indiferent de scor, de moment și de adversat și în numai patru minute, 53 și 57, a restabilit egalitatea ! Nedelcu a redus din diferență în min.53 după un corner excelent executat de Alibec, pentru ca apoi șeptarul Farului să îl învingă pe portarul advers cu un șut puternic din situație de unu la unu. Au urmat alte ocazii foarte mari ale constănțenilor, care, la fel ca și în meciul tur, au înscris golul victoriei în min.90+2, prin același Alibec.

În turul 3 al Conference League, Farul va întâlni pe Flora Tallin, primul meci fiind programat la Ovidiu, pe 10 august, iar returul pe 17 august, la Tallin.

Urartu - Farul 2-3 (1-0)

Au marcat: Antwl 12, Sabua 47 / Nedelcu 53, Alibec 57 și 90+2

Cartonașe galbene: Nedelcu 38, Mazilu 83, Alibec 90

Au evoluat - Urartu (antrenor Dimitri Glynko): Melikhov - Antwl, Tsymbaliuk, Zotko (67 Mirzoyan) - Piloyan, Margaryan, Salou, Marcos Jr.(89 Dzhikiia) - Grigoryan (79 Ozbiliz) - Maksimenko, Sabua (79 Polyakov). Rezere: Umreyan, Abakumov - Ghazaryan, Aghasaryan, Isaac B. - Eduardo, Stojanovic.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu (82 Boli), Borza (68 Sîrbu) - Băluță, Nedelcu (82 Vînă), Grameni (30 Artean) - Mazilu, Alibec, Benchaib (30 Rivaldinho). Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Mateus, Vianna, Sali, N.Popescu, Banu.

Au arbitrat: Tom Owen - Lewiss Edwards și Jordan Lee Christopher (toți Țara Galilor). Arbitru rezervă: Alex Mcinch (Țara Galilor)

Observator joc: Sergei Ilyich (Belarus)