Mărește poza

Conference League, turul 3 preliminar, manșa 2: Flora Tallinn - Farul 0-2

16 august 2023, 20:51

Obiectiv îndeplinit pentru Farul, campioana României calificându-se fără emoții în play-off-ul Conference League după un nou succes cu Flora Tallinn, campioana Estoniei.

După 3-0 la Ovidiu, Farul a învins cu 2-0 și la Tallinn, după un meci spectaculos, cu multe ocazii la ambele porți. Titularizat pentru această partidă, Rivaldinho a deschis scorul în min.4, din careul mic, pentru ca apoi Budescu, în min.18, cu o execuție de excepție, să stabilească scorul pauzei: 2-0 pentru Farul. În prima repriză am mai notat însă multe alte oportunități de a înscrie în special prin Riva si Mazilu, dar si câteva intervenții excelente ale lui Aioani.

Farul a fost echipa mai bună și în partea secundă și, chiar dacă nu a mai înscris, și-a creat alte situatii foarte bune de a mări diferența și, cel mai important, și-a conservat un rezultat care i-a oferit un final de meci liniștit.

Flora Tallinn - Farul Constanța 0-2 (0-2)

Au marcat: Rivaldinho 4, Budescu 18

Cartonașe galbene: Larie 59

Au evoluat - Flora Tallinn (antrenor Jurgen Henn): Grunvald - Hussar, Kusk, Seppik (56 Kolobov), Kallaste (56 Lilander) - Vassiljev, Miller - Kuraksin (56 Mihhailov), Alliku, Ojamaa (86 Vain) - Zenjov (74 Pajo). Rezerve: Paplavskis, Lapa - Lukka, Purg, Veering.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu (46 Boli), Kiki (49 Vianna) - Băluță (46 Grameni), Nedelcu (70 Queiros), Artean - Mazilu (46 Vînă), Rivaldinho, Budescu. Rezerve: Buzbuchi, Mușat - Andronache, Carnat, Grosu, Sali, Dussaut.

Au arbitrat: Luka Bilbija - Damir Lazic și Marko Peric (toți Bosnia Herțegovina). Arbitru rezervă: Dragan Petrovic (Bosnia-Hertegovina)

Observator arbitri: Costas Kapitanis (Cipru)

Observator arbitri: Edgars Pukinsks (Letonia)